CQI 9 Nedir?

16 Kasım 2020

Birbirinden farklı sektörlerde ortak olarak bulunması gereken bir koşul vardır: kalite standartlarının belirlenmesi. Üretilecek herhangi bir ürünün önceden belirlenmiş standartlara uygun üretiliyor olması, o ürünün kalitesini ortaya koyar. Satın aldığınız gıda ürünlerinin veya bir ecza ürününün üzerinde standartlara uygun olduğuna dair damga yer aldığını görmüşsünüzdür. Peki otomotiv sektöründeki standartlar neye göre belirleniyor?

Motor ve direksiyon parçaları, akslar, dişli kutusu ve enjeksiyon sistemleri gibi bir aracı oluşturan her bir bölüm güvenli bir yolculuk sağlanması için önem taşır. Aracın kusursuz çalışabilmesi için öncelikle bu parçalardan her birinin doğru çalışıyor olması gerekir. Bu parçalar ısıl işlem sürecinden geçerler. Isıl işlem, metallerin mekanik özelliklerinin geliştirilmesi için uygulanan işlemlere genel olarak verilen addır. Isıl işlem süreçleri sonucunda bu parçaların davranışları ve özellikleri belirlenir. Dünyada yapılan ısıl işlem uygulamalarının hatırı sayılır bir bölümü (%33’ü) otomotiv sektörüne ait olduğundan özellikle bu sektöre mahsus olarak düzenlenmiş standartlar bulunması ve bu standartlara uyulması oldukça önemlidir. 

Bir ısıl işlem prosesi denetim sistemi olan CQI 9 (Continuous Quality Improvement), otomotiv sektöründe minimum hata oranı oranı ile standart üretimin devam ettirilebilmesi ve lojistik ağında ilerleme katedilmesi için oluşturulmuş bir sistemdir. AIAG (Automotive Industry Action Group) tarafından belirlenen CQI 9 standartları ile ısıl işlem prosesleri kontrol edilir. Bu sistem sayesinde otomotiv sektörünün devamlı olarak geliştirilmesi, kusurların giderilmesi ve masrafların azaltılması sağlanmaktadır. CQI 9 denetiminin yılda en az bir kez yapılması önerilir.

CQI 9 Eğitimi

CQI 9 Eğitimi, gerek ticari gerek kendi tesisinde ısıl işlem uygulaması yapan işletmelerde çalışan kalite ve ısıl işlem mühendislerinin CQI 9’a uygun olarak ısıl işlem süreçlerini yürütmelerini sağlayabilmek için alınması gereken bir eğitimdir. Bu eğitimi alarak müşteri tarafından veya iç denetim olarak yapılan ısıl işlem değerlendirmelerine hazırlıklı olabilirsiniz. CQI 9 standartlarını uygulayarak iş yapış tarzınızı daha iyi ve hatta kusursuz bir hale getirmeniz mümkündür. CQI 9 eğitimi, müşterilerinizin ve rakip firmaların karşısında size değer kazandırmasının yanı sıra özel süreçlerinizi nasıl yönetmeniz gerektiğine dair bir kılavuza sahip olmanızı da sağlar.

Sistem Teknik olarak ısıl işlem prosesinizin CQI-9 standartlarına uygun olup olmadığını doğrulayabilmeniz için size çözümler sunuyoruz. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: ISO Belgesi Nedir?