Endüstri 4.0 Ve Akıllı Makinelerin Dönemi

28 Ekim 2020

Eskiden el işçiliği ile yapılan üretimlerin, otomasyon ve işgücünden tasarruf etmek amacıyla artık çeşitli alanlarda sanayi makineleri kullanılmaya başlanmıştır. Aynı işi doğru ve sürekli biçimde tekrar edebilen makinelerden, zanaatkar elinin sunabileceği bütün ustalıklara kadar çeşitli alanlarda kullanılan sanayi makineleri ve ağır sanayi ürünleri mevcuttur. Ağır sanayi, büyük ve mekanik yapıların üretildiği bir sanayi grubudur. Madencilik, kimya endüstrisi, makine mühendisliği, enerji sanayisi gibi alanları içermektedir.

Endüstri 4.0 Nedir?

Bir Alman projesi olan 4. Sanayi Devrimi olarak bilinmektedir. Endüstri 4.0 için bilişim teknolojileri ve tüm yaşamsal mekanizmaları bir ayara getirmeyi amaçlayan bir hedeftir diyebiliriz.  Endüstri 4.0 olarak bilinen 4. Sanayi devriminin ana yapı taşlarından biri olan nesnelerin interneti, değişen dünyadaki kilit unsurlardan birisi olarak önem taşıyor. Makineler arası iletişimden faydalanarak, izlenebilirliği arttırma ve maliyetten aynı zamanda iç gücünden tasarruf etme imkanı sunuyor. 

Sanayi Devriminden Endüstri 4.0’a

Değişen dünyadaki teknolojik gelişmelerden en çok etkilenen alanlardan bir tanesi de endüstri sektörüdür. Teknolojik alanda oluşan her yenilik, doğrudan endüstri alanında etkisini gösteriyor ve üretim alanına yayılmaya başlıyor.  Su ve buhar enerjisi ile çalışan makinelerin üretilmesi ve üretim alanında bu makinelerin kullanılması birinci saniye devrimini başlatmıştır. Daha hızlı üretim gerçekleştiği için sanayileşme süreci başlamış ve büyük fabrikalar kurulmaya başlamıştır. Bu üretim aletlerinde elektrikten yararlanmaya başlanmasıyla 2. Sanayi Devrimi, bilişim teknolojilerinin ve yazılımların kullanılmaya başlamasıyla da 3. Sanayi Devrimi gerçekleşmiştir. Şu an ise 4. Sanayi Devrine giriş yaptığımız şu dönemde, ağır sanayi ürünleri yerlerini endüstriyel fırınlara bırakarak daha küçük makineler ve daha hızlı üretim sürecine girmeye başlamışlardır. Teknolojinin verdiği imkanlar sayesinde ağır sanayi ürünleri yerlerini daha teknolojik ve daha kolay kullanılabilir sanayi makinelerine bırakıyor.

 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Isıl İşlem Nedir ve Nasıl Yapılır?