Sistem Teknik’ten Yenilik: Termal Difüzyon Kaplama Fırınları

19 Ağustos 2022

Çinko termal difüzyon kaplama yöntemi, metal parçaların konteyner içinde çinko tozu ile birlikte ısıtıldığı termal difüzyon prosesi olarak tanımlanmaktadır. Metalik korozyonu durdurma veya geciktirme çabası, cevherin metale dönüştürülmesinden bu yana devam etmektedir. Bütün endüstriyel uygulamalarda metalürjik yapı ne olursa olsun, korozyona uğrayan metalin maliyetleri çok büyük önem taşır. Geçmişten günümüze korozyonu engellemek ve korozyon direncini artırmak amaçlı birçok kaplama yöntemi kullanılmıştır. Ancak bu işlemlerin çoğu, çizilebilen, düşebilen dayanıklılık ve uzun ömürlülükten yoksun kaplamalardır.

Termal difüzyonun diğer yöntemlerden üstünlükleri:

➙ Homojen difüzyon kaplama
➙ Mikron boyutlarında ince kaplama
➙ Düşük işlem sıcaklığı
➙ Sert ve aşınmaya dayanıklı tabaka
➙ Boyalar/polimerler ve substratlar arasına iyi yapışma
➙ Hidrojen gevrekleşmesi yoktur
➙ Çevre dostu bir yöntemdir
➙ Ana malzemenin elastikliğini ve sünekliğini artırır ve böylece mikro çatlama riskini önemli ölçüde en aza indirir
➙ Çinko termal difüzyonunda kullanılan kuru fırın işlemi sayesinde hidrojen gevrekleşmesi riski yoktur. Geleneksel bir çinko işlemi sadece ana malzeme üzerine bir tabaka olarak uygulanırken, çinko termal difüzyonu, çinko alaşımı ana malzemeye metalurjik bir bağ ile bağlanır. Termal difüzyon çinko kaplama süper korozyona dayanıklı bir gama katmanına, kompakt bir delta katmanına ve zeta katmanına sahiptir; her katman bir öncekinden daha sert ve daha fazla korozyona dayanıklı olan çinko demir alaşımı oluşturur. Hot-dip galvaniz kaplama gama fazında %75 Zn %10 Fe, termal difüzyon kaplama gama fazında %50 Zn, %50 Fe bulunmaktadır. HDG kaplama da gama fazı 250 HV, termal difüzyon kaplama da 605 HV sertliğe sahiplerdir.

Kullanılan Sektörler

Rüzgar Enerjisi: Germe cıvata, vida, somun, emniyet pimi vb
Madencilik: Yüksek dayanımlı aks çeliği, zincirler, çengel ve bağlantı elemanları vb.
Taşıma Sektörü: Yay ve damper sistemleri, çerçeve perçinleri, konteyner kilitleri, yük emniyet halat yüzükleri ve emniyet yükleri kıskaç vb.
Otomotiv: Manşon, kilit aparatları, amortisör, bağlantı elemanları, egzoz sistemi için bağlantı elemanları vb.
Açık Deniz Petrol ve Gaz endüstrisi
Yapı Mühendisliği
Demiryolu Altyapısı
* Yukarıda belirtilen sektörlerde kullanılan malzemelerde çok tercih edilen bir kaplama türüdür.

Termal Difüzyon Kaplama Fırınları özellikleri hakkında daha bilgi sahibi olmak ve dergimizi incelemek için tıklayın: INDUSTRIAL FURNACES 2. SAYI