Tek Odalı Ergitme/Tutma Fırınları

Sistem Teknik, müşterilerin isteklerine özel tek odalı alüminyum ergitme/tutma fırınları tasarlamakta ve üretmektedir. Bu fırınların sıvı alüminyum kapasitesi 15 tondan 150 tona kadar değişebilir. Ergitme hızıysa 20 ton/saattir ve enerji tüketimi uygulamaya göre değişmekle birlikte 500 ila 700 kW/ton arasındadır. 

Tek odalı ergitme/tutma fırınları kullanım amacı ve tesis gerekliliklerine göre sabit ya da devrilebilir tipte üretilebilir.  

Fırınlarda isteğe bağlı olarak elektromanyetik karıştırıcı, porous plug, mekanik veya elektromanyetik pompa bulunabilir. 

Fırınlar mukavemetli çelik konstrüksiyondan yapılmıştır, termal ve mekanik değişmelere karşı dirençlidir. Bu nedenle dökümhane koşullarında çalışmaya uygundur. Çok parçalı fırın kapısı mühür sistemi sayesinde her türlü sızıntıyı engeller ve üretim sırasında oluşabilecek hasarları önler. Kapı, fırın banyosuna açıldığı için yükleme, bakım ve temizlik işlemleri oldukça kolaydır. 

Yüksek verimlilikte çalışan rejeneratif yakıcılar temiz hurda, geleneksel soğuk hava yakıcılarıysa kirli hurda için kullanılabilir. Ayrıca O2 enjeksiyon sistemi ısıtma sistemine entegre edilerek hurda yükleme işleminden hemen sonra ortaya çıkan O2 değerlerinin yükselmesi sağlanabilir. Fırın atmosferindeki basınç kontrol sistemiyse az enerji tüketimi, düşük NOx değerleri ve çevre için daha az zararlı üretim süreçleri temin eder.