Servis

Sistem Teknik, endüstriyel fırınlar ve diğer ekipmanlar için 7/24 esnek hizmet sunmaktadır. 

Satış sonrası servis departmanımız, bakım, onarım, devreye alma, montaj, demontaj, revizyon ve iyileştirme taleplerinizin yanı sıra personel, operatör eğitimi ve tüm yedek parça temini ile ilgili konulara göre çalışır.

 

Hizmet sunumu tüm EN, DIN, ISO 9001 standartlarına uygundur ve isteğe bağlı olarak mümkün olan en kısa sürede teslim edilir. 

Bu nedenle: “İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitimlerini her yıl yeniliyor, böylece sürekli iyileştirme ve tüm çalışanların bireysel farkındalıklarını sağlıyoruz.

 

İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini sürekli iyileştirmek için tehlikeleri önceden belirlemek ve ortadan kaldırmak amacıyla periyodik risk analizleri hazırlıyoruz. İş sağlığı ve güvenliğinin sorumluluklarını kuruluşun her alanında ve aşamalarında dağıtırken, iyileştirilmesi gereken alanları belirlemek için tüm üretim faaliyetlerini sürekli olarak izliyor ve gözden geçiriyoruz. Güvenli olmayan koşullarda yapılacak hiçbir işin acil ve önemli olmadığını ve her işin İş Sağlığı ve Güvenliği bilinci ile yapılması gerektiğini kabul ediyoruz. Güvenli bir çalışma ortamı ve güvenlik bilinci sağlamak için tüm çalışanlarımıza zorunlu “İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitimleri veriyoruz.

Bizimle İletişime Geçin

Servis Departmanı

AYHAN ALKAŞ

e-posta:
ayhan.alkas@sistemteknik.com
service.alu@sistemteknik.com
telefon:
+90 (530) 203 60 65
 

CENGİZ ALTIPARMAK

e-posta:
cengiz.altiparmak@sistemteknik.com
telefon:
+90 (533) 896 85 26
 
 
 
 

Yedek Parça Desteği

VEYSEL SÜMERLER

e-posta: 
veysel.sumerler@sistemteknik.com