Kurutma/Ön Isıtma Fırınları

Hurda üzerinde görünmeyen herhangi bir sıvı içerik patlama riski doğurduğundan hurda kurutma işlemi döküm tesislerindeki üretimin en hayati aşamalarından birisidir. Sistem Teknik, bu riski ortadan kaldırmak ve enerji tasarrufu sağlamak adına müşterilerin isteklerine özel kurutma/ön ısıtma fırınları tasarlamakta ve üretmektedir. Bu fırınlar sayesinde ergitme süreçlerindeki iş güvenliği belirgin bir şekilde arttırılır ve ergitme fırınlarından gelen atık gazların tekrar kullanılması sağlanır. Bu atık gaz değerlendirme metodu sadece yakıt tasarrufu değil aynı zamanda ergitme sürecinin kısaltılması ve bu sayede tesisin üretim kapasitesinin arttırılması anlamına da gelir.  

Ön ısıtma gerekliliklerine göre bu fırınlar, atık gazlara ilave olarak, elektrik veya doğalgazla ısıtılabilir. Devridaim pervaneleri sayesinde bu fırınlara yüklenen malzemenin ısınma süresi yalnızca 90 dakikadır. Bu sürede materyal sıcaklığı 150 °C’ye kadar yükselir. Fırınlar tek seferde 5 ila 50 ton hurda ingot veya T-bar alabilecek kapasiteye sahiptir ve fırın sıcaklığı 500 °C’ye kadar yükselir. 

Sistem Teknik ekibi, imalat ve montajın yanı sıra, ergitme fırınlarından kurutma/ön ısıtma fırınlarına kadar yalıtımlı atık gaz boruları da döşemektedir. Bu işlem yapılırken fırının tesisteki oturumu ve hurda alanına yakınlığı da dikkate alınmaktadır.