Külçe Döküm Makineleri

Sistem Teknik külçe döküm makineleri 5 ila 20 kg ağırlığındaki külçelerin dökümü için uygundur ve üretim kapasiteleri 4 ila 16 ton/saat arasında değişmektedir. Erimiş alüminyum, yıldız şekilli otomatik döküm çarkı ile döküldüğü için türbülans yüzey oksidasyonu en aza indirilir. Bu yıldız şekilli döküm çarkının yanı sıra akış kontrol tapasına da sahip olan eğim kontrol sistemi, seviye kontrolü için optimize edilmiştir ve hem külçe yüksekliğini hem de cüruf oluşumunu dikkate alarak çalışır. Birincil soğutma işlemi su veya hava ile gerçekleştirilir. 

Sistem Teknik, döküm makinesi yerleşimi ile ilgili yer sıkıntısı bulunmayan durumlarda hava soğutmalı fırınları tercih etmektedir. Hava soğutmalı sistemlerde düşük soğutma oranı nedeniyle, ingotları soğuturken daha düşük sıcaklık farkları meydana gelir ve çatlak oluşumu önlenmiş olur. Külçe döküm makinelerinde ön döküm kalıplarının ısıtılması, nem kaynaklı patlamaları önlediği için güvenlik için anahtar süreçtir.  

Külçe katılaştıktan sonra ikincil soğutma su ile gerçekleştirilir. Döküm işleminden sonra, külçe robot tarafından istiflenir, tartılır ve etiketlenir. Otomatik çemberleme sistemi, metal veya PET bantla çemberlemeye izin verecek şekilde tasarlanmıştır.