Elektromanyetik Pompa ve Karıştırıcı Sistemleri

Elektromanyetik pompa ve karıştırıcı sistemleri, alüminyum ısıl işlem süreçlerinde ürün kalitesini arttırmak ve maliyeti düşürmek için oldukça önemlidir. Elektromanyetik karıştırıcılar, kontaksız sistemler aracılığıyla erimiş metal karıştırdığından kullanımı oldukça kolay ve güvenlidir. Bu sistemler ergitme/tutma fırınlarına alttan veya yandan eklenebilir. Mekanik bir şekilde erimiş alüminyumun süreklilik sağlanarak karıştırılması mümkün değildir, aksi takdirde fırın kapısı açık kalmak zorunda kalacaktır. Bu da enerji kaybı, fazladan cüruf oluşumu ve güvenli olmayan üretim süreçleri demektir.  

Elektromanyetik karıştırıcı sayesinde erimiş alüminyum devamlı bir şekilde karıştırılır ve fırın içerisinde homojen bir sıcaklık dağılımı olması sağlanarak daha kaliteli alaşımlar ortaya çıkarılır.  

Elektromanyetik karıştırıcı çalışırken erimiş alüminyum üzerindeki oksit katmana müdahale edilmez, bu sayede enerjiden tasarruf edilir ve cüruf oluşumu en aza indirgenir. Bu karıştırıcılar hava ve su soğutmalı şekilde kullanılabilir. 

Sistem Teknik’in tasarım ve saha ekibi, elektromanyetik karıştırıcı sistemlerinin yeni veya mevcut üretim tesislerine entegre edilmesi konusunda oldukça deneyimlidir. Transfer arabaları sayesinde bir karıştırıcıyı iki fırın üzerinde kullanmak da mümkündür.  

Sistem Teknik, tek odalı ve çok odalı fırınları için karıştırıcıların yanı sıra elektromanyetik pompalar da üretmektedir. Suyla soğutulan elektromanyetik pompalar erimiş alüminyumun devridaimini, alaşım oluşma sürecini sağlayarak talaş gibi küçük boyutlardaki hurdaların side well fırınlarına yüklenmesini sağlar.